čtvrtek 24. srpna 2017

Banana Bread

Banánový chlebíček (Banana Bread) je docela jednoduchý a moc dobrý dezert.
No každopádně, když jsem ho pekla poprvé já, bylo to (přes svou naprostou jednoduchost) docela fatální. Rozhodla jsem se, že koupím kousek Banana Bread ve své oblíbené kavárně a jeden upeču já. A nechám ajťáka, aby určil, který z těch dvou je lepší, aniž by věděl, jaký jsem upekla. No a jak se tak stává, když chcete být za hvězdu a pošimrat si ego - můj Banana Bread byl totálně nedopečený, bylo to takové sladké bláto a ačkoli se ajťák snažil předstírat, jak je ten můj nejlepší na světě, moc jsem mu to nevěřila a místo toho jsem se vztekala, nadávala si do neschopný buchty a zapřísahala jsem se, že tohle už nikdy v žádným vesmíru péct nebudu. Prostě jen proto, že neumím prohrávat.

Po dlouhé době jsem ale dala banánovému chlebíčku druhou šanci. Stačilo ho nechat o něco déle v troubě, problém se vyřešil a Banana Bread si obhájil své místo na mém blogu. Protože ve skutečnosti je fakt jednoduchý.

Suroviny:

80 g třtinového cukru
1 vanilkový cukr
40 g změklého másla
40 g domácího mandlového másla
3 opravdu zralé velké banány
250 g tvarohu se smetanou (Pilos)
2 vejce
300 g celozrnné špaldové mouky
2 lžičky jedlé sody
špetka soli

Postup:

Mísu na chlebíček jsem vymazala máslem a troubu předehřála na 180 °C. V míse jsem ušlehala cukry se změklým máslem a postupně přišlehala máslo mandlové. Do směsi jsem vmíchala rozmačkané banány, tvaroh, vejce. Ve druhé míse jsem smíchala mouku, sodu a sůl a nakonec jsem obě směsi spojila a promíchala.
Vše jsem nalila do vymazané trouby a pekla 60 minut na 170 °C.
Banana Bread jsem chvíli po upečení vyklopila z formy a nechala jej zcela vychladnout.

Banánový chlebíček můžete podávat samotný, namazaný marmeládou, sladkým tvarohem, s ovocem, přelitý javorovým sirupem apod. Doporučuji ale zvolit jemnější kombinaci chutí a nechat banány, aby se předvedly v celé své chuťové kráse.

Já jsem Banana Bread lehce promazala fíkovou marmeládou a tvarohem smíchaným s javorovým sirupem.




Zeleninové lasagne

Lasagne jsou výbornou příležitostí pro Vaše kulinářské experimenty. Náplň do těstovin můžete dle libosti obměňovat a vymýšlet stále nové kombinace. Všichni jistě známe lasagne s mletým masem a rajčatovou omáčkou. Výborné jsou také špenátové, sýrové, nebo s houbami.
Já jsem dnes zapekla tyto jednoduché zeleninové lasagne se sýrovou peřinkou.

Suroviny na 4 porce:

1 balení čerstvých lasagní (6 plátků)
2 konzervy (800 g) loupaných krájených rajčat
2 velké cibule
2 stroužky česneku
1 velká cuketa
2 velké červené papriky
2 mozzrarelly
1 balení balkánského sýra (200 g)
1 zakysaná smetana
sůl
pepř
chilli
tymián
řepkový olej

Postup:

Nejprve jsem očistila cuketu, nakrájela ji na silnější plátky, osolila a nechala odpočívat zabalenou v papírové utěrce, aby pustila vodu.
Mezitím jsem si připravila rajčatovou omáčku. Na řepkovém oleji jsem orestovala nadrobno nakrájenou cibuli, přidala jsem protlačený česnek, promíchala, zalila rajčaty z konzervy a podlila trochou vody. Přisypala jsem malou hrst tymiánu a nechala 45 minut povařit.
Papriky jsem očistila a nakrájela na větší kostky. Na troše řepkového oleje jsem ji orestovala dokud se na slupce neobjevily černé skvrny. Poté jsem papriku vyměnila za cuketu a několik minut ji opékala na pánvi.
Do rajčatové omáčky jsem přisypala sůl, pepř a špetku chilli.
Mozzarellu jsem nakrájela na plátky.
Balkánský sýr jsem nastrouhala nahrubo a smíchala se zakysanou smetanou.
V této chvíli stačí vše naskládat do zapékací mísy.
První vrstvu tvořila část rajčatové omáčky. Na ni jsem dala dva plátky lasagní tak, aby zakryly celou plochu mísy. Následovala třetina zbylé rajčatové omáčky, třetina zeleninové směsi a třetina mozzarelly. Celý postup jsem dvakrát zopakovala a vrchní vrstvu zalila zakysanou smetanou s balkánským sýrem.
Pekla jsem 30 minut ve vyhřáté troubě na 180 °C.



středa 23. srpna 2017

Jak jsme se s ajťákem rozhodli spasit svět

Tenhle příspěvek je také o jídle. Ale o jídle z jiného pohledu. Nebude se tu ani péct, ani vařit, budeme zachraňovat svět.
Já a ajťák se snažíme žít tak, abychom za sebou zanechali v naší Zemi co nejméně stop, abychom nenapáchali mnoho škod, aby naše děti mohly žít obklopeny čistou přírodou a dýchat svěží vzduch.
Neděláme žádná velká gesta, žijeme s přesvědčením, že nejdůležitější je pracovat sám na sobě a ostatní se třeba přidají. Jak to vypadá v praxi? Třídíme odpad, šetříme vodou, nemáme televizi, nemáme auto. Hodně chodíme pěšky a jezdíme hromadnou dopravou. Usmíváme se, snažíme se být milí a užívat si každý den naplno.
Jeden velký zádrhel ale máme v jídle. Často nedokážeme odhadnout množství ani čas, a tak vyhazujeme shnilé ovoce, zeleninu, plesnivé pečivo, měsíc otevřenou a zapomenutou šunku. Nejdřív nás to jenom štvalo, ale pak jsme vymysleli docela elegantní řešení. Předkládám Vám ho jako návrh, nabídku, otázku, zda do toho nechcete jít taky. Je to docela jednoduché a praktické. Základem je kasička s nápisem "na záchranu světa". Pokaždé, když vyhodíme nějaké jídlo, vhodíme do kasičky jeho dvojnásobnou finanční hodnotu. Např., když vyhodíme šunku, která stála 35 Kč, dáme do kasičky 70 Kč. Zatím nevíme, co s penězi uděláme, až bude kasička plná. Možná necháme vysázet stromy, možná přispějeme k vyčistění podzemních vod.
Ať už vybereme dostatek peněz na záchranu světa, či nikoli, stejně dosáhneme toho, že napácháme méně škod. Pokud totiž nenasbíráme plnou kasičku peněz, znamená to, že jsme přestali plýtvat jídlem. A to byl přeci původní plán.
Pokud se Vám náš nápad líbí, budeme moc rádi, když se k nám přidáte, nebo když o tom jen řeknete svým přátelům.
Všichni máme přeci stejný cíl - žít zdravý život na zdravé planetě.


neděle 6. srpna 2017

Zmrzlinový koláč s pečenou broskví

Jeden recept pro dokonalou letní pohodu.
Zmrzlinový koláč podávaný s horkou broskví je kombinace, po které se slehne zem dříve, než stačíte říct "Dobrou chuť" a všichni se budou ještě týden mlsně olizovat při vzpomínce na návštěvu u Vás. Jeho další nespornou výhodou je extrémně snadná příprava.
Tak pojďme na to.

Suroviny na korpus:
miska předem namočených hrozinek
miska ořechů (použila jsem loupané mandle, neloupané mandle a kešu ořechy v různém poměru)
2 čtverečky vysokoprocentní čokolády
2 vrchovaté lžíce mletého máku

Suroviny na zmrzlinu:
500 g polotučného tvarohu
30% smetana ke šlehání
2 lžíce třtinového cukru
2 broskve

Suroviny na pečené broskve:
2 broskve
třtinový cukr
skořice
máslo

Postup:
Všechny suroviny na korpus umixujte do hladké lepkavé hmoty. Tu natlačte do dortové formy vystlané pečicím papírem a celé to vložte do mrazáku.
Stejně postupujte se zmrzlinou - vše umixujte dohladka, nalijte na zmrzlý korpus a znovu vložte do mrazáku. Nechte chladit alespoň 4 hodiny.
Zhruba půl hodiny před podáváním připravte pečené broskve (můžete je upéct také dopředu a při podávání nechat na pár sekund ohřát v mikrovlnce). Broskve omyjte, rozkrojte na poloviny a vyjměte pecky. Poloviny broskví nandejte na plech s pečicím papírem (slupkou dolů) a posypte je cukrem a skořicí. Pečte ve vyhřáté troubě cca 30 minut na 160 °C dokud nebudou měkké. Na závěr pečení dejte do každé poloviny broskve malou kostičku másla.
Koláč vyndejte z mrazáku alespoň 5 minut před podáváním a nechejte jej v pokojové teplotě trochu povolit.
Na každý kus zmrzlinového koláče položte jednu polovinu pečené broskve. Můžete ještě posypat třeba nastrouhanou hořkou čokoládou.