pondělí 20. března 2017

Můj první quiche a záhadný lilek

Já nevěděla, jak se čte quiche (pro stejné nezasvěcence je to kiš), ajťák nevěděl, co je to lilek. Tak jsme se oba zase něčemu přiučili.

Suroviny na těsto:
100 g hladké mouky
100 g celozrnné mouky
100 g vychlazeného másla
půl lžičky soli
2 a více lžic chladné vody

Obě mouky, máslo, sůl a dvě lžíce chladné vody smíchejte a rukama vypracujte hutné těsto. Pokud se těsto hodně drobí, přidejte podle potřeby více chladné vody. Těsto zabalte do folie a nechte alespoň 2 hodiny v lednici, doporučuji ale spíše nechat jej v chladu přes noc.

Suroviny na náplň:
1 lilek
250 g Goudy
250 g zakysané smetany Free From
olivový olej
sůl, pepř
4 vejce
provensálské koření
hrst ořechů

Lilek nakrájejte na plátky, poklaďte na papírovou utěrku, osolte, opepřete a nechte jej alespoň 15 minut odstát, aby pustil přebytečnou vodu. Po čtvrt hodině jej ještě důkladně osušte papírovou utěrkou, přendejte na plech s pečicím papírem, potřete olivovým olejem a pečte několik minut na 180 °C.
Sýr nastrouhejte nahrubo a ořechy nasekejte.
V míse smíchejte vejce se zakysanou smetanou a provensálským kořením.

Jak péct:

Odleželé těsto vyválejte a přendejte do kulaté formy vystlané pečicím papírem. Propíchejte jej na několika místech vidličkou. Také bude potřeba jej něčím zatížit, jinak se při pečení vyboulí. Já jsem těsto zatížila víkem ze zapékací mísy. Můžete však na těsto dát pečicí papír a posypat jej fazolemi nebo si takto třeba upéct brambory na zítřejší oběd. Těsto pečte 15 minut na 160 °C. Poté sejměte zátěžovou vrstvu a pečte ještě dalších 5 minut.
Na upečený korpus naskládejte polovinu plátků lilku, zasypte nastrouhaným sýrem a poklaďte druhou polovinou plátků. Vrch zalijte směsí z vajec, smetany a koření a na závěr vše zasypte nasekanými ořechy.

Pečte dalších 30 minut na 180 °C.




Sušenky pro čtenářský klub

Děláte si někdy doma čtenářský klub? Jestli jo, určitě máte po ruce nějaké mlsání, abyste dosáhli dokonalé pohody. Jestli ne, zamyslete se nad změnou. Čas od času je prostě bezva zalézt do postele s dobrou knihou, horkou kávou a talířem teplých domácích sušenek. A tomu se u nás říká Čtenářský klub. ;)

Sušenky s avokádem

Suroviny:
1 zralé avokádo
25 g chia semínek
1 vejce
180 g rozemletých ovesných vloček nebo pohankové mouky
3 lžíce datlového sirupu
2 lžíce medu

Avokádo rozmačkejte vidličkou a smíchejte se všemi ostatními surovinami. Rukama vytvořte hutnější těsto. Podle potřeby přidejte ovesnou či pohankovou mouku aby těsto nebylo příliš lepivé.
Těsto rozválejte a nakrájejte na sušenky nebo použijte vykrajovátka. Na sušenky můžete použít také tiskátka nebo ozdobný váleček.


Sušenky s arašídovým máslem (mé nejmilejší)

Suroviny:
130 g pohankové mouky
2 velké lžíce arašídového másla
3 lžičky kokosového oleje pokojové teploty
1 vejce
3 lžíce medu
2 lžičky mleté skořice

Všechny ingredience smíchejte, rukama uhněťte těsto a opět vyválejte (podle chuti ozdobte) a vykrájejte.

Oboje sušenky pečte cca 10 minut na 180 °C.




(Inspirace na http://www.blondabrunet.cz/zdrave-razitkove-susenky/)



neděle 19. března 2017

Nejsem bábovka

Prší. Peču. Nejsem bábovka. Jen někdy. Ale nepodceňujte bábovky. Nikdy nevíte, kdy vás nějaká překvapí. Jako třeba tahle…

Suroviny:
100 g hladké mouky
150 g celozrnné mouky
20 g holandského kakaa
15 g mleté skořice
prášek do pečiva
150 g ořechů a rozinek
150 g hořké čokolády
150 g másla
65 g cukru moučka
5 žloutků
100 ml červeného vína
100 g zakysané smetany Free From
5 bílků
65 g cukru krupice

Postup:
V jedné míse smíchejte mouky, kakao, skořici, prášek do pečiva, nahrubo nasekané ořechy, rozinky a nastrouhanou nebo nasekanou hořkou čokoládu.
Ve druhé míse ušlehejte změklé máslo s moučkovým cukrem a žloutky. Přimíchejte červené víno a zakysanou smetanu.
Ve třetí míse vyšlehejte bílky s cukrem krupice. Sníh opatrně vmíchejte do vyšlehané vínové směsi. Nakonec vmíchejte sypkou směs. Pokud je těsto příliš husté, nařeďte rostlinným nebo sójovým mlékem.
Formu na bábovku vymažte máslem a vysypte moukou. Těsto přelijte do formy a pečte cca 45 minut na 170 °C.




(Inspirace na http://www.chezlucie.cz/2010/11/comtesa-de-noir.html .)

středa 15. března 2017

Jablečný koláč

Znáte ta líná nedělní dopoledne, kdy se vám vůbec nechce z postele, převalujete se, koukáte na seriály, vstanete až dlouho po poledni, abyste si ohřáli pizzu, a spolu s ní si zase zalezete do peřin a užíváte si toho slastného pocitu, že vlastně nic nemusíte? Já ne. Volné dny trávím aktivním odpočinkem, dělám, co mě baví a samozřejmě tedy hodně peču. Sobotní večery často trávím brouzdáním po internetu a hledáním inspirace na nedělní dezert. Tento víkend to byl zdravý jablečný koláč z ovesných vloček.

Ingredience na těsto:
300 g celozrnných ovesných vloček
130 g bílého jogurtu Free From
lžička jedlé sody
20 g kokosového oleje
3 lžíce medu

Ingredience na jablečnou náplň:
4 velká jablka
40 g rozinek
lžička skořice
šťáva z ½ citronu

Postup:
Nejprve namočíme rozinky do vroucí vody a necháme je odstát. Ovesné vločky rozemeleme na jemno a přidáme zbylé ingredience na těsto. Těsto zpracujeme rukama, zabalíme do folie a necháme odpočinout v lednici.

Mezitím si nachystáme jablečnou náplň. Jablka oškrábeme a nastrouháme nahrubo. Necháme povařit s citronovou šťávou a skořicí. Sundáme z plotny a přimícháme odstáté rozinky.

Vychladlé těsto rozdělíme na dvě poloviny a vyválíme. Do vymazané formy vložíme jednu část těsta, na kterou naklademe jablečnou směs a přiklopíme druhou částí těsta. Tu na několika místech propíchneme vidličkou.

Pečeme cca 20 minut na 180 °C.



Slavnostní banánovo-rumový dort

Dnes opět jeden recept s pořádnou porcí laktózy. Pokud se chcete vytáhnout a upéct něco luxusnějšího pro nedietáře, neváhejte. U pečení tohoto výborného dortu na rodinnou oslavu se projevila moje cholerická povaha a hysterka ve mně se pěkně rozjela. Inu, nevím jak vás, ale když mně teče po kuchyňské lince sladký lepkavý karamel, vytočí mě to do nepříčetnosti. Ale přesto musím říct – stálo to za to! Spojení banánové chuti s rozinkami, smetanou a rumem je božské, dort je úžasně vláčný a v puse se nebesky sladce rozpouští.

Takže, vyhrňte rukávy, lokněte si trochu toho rumu na nervy, zapomeňte na svou intoleranci laktózy a pojďte do toho!

Co budete potřebovat?
Na korpus:
3 velké zralé banány
100 g hladké mouky
125 g celozrnné mouky
120 g cukru
80 g rozinek
150 g rozpuštěného másla
2 lžíce medu
4 vejce
1 lžičku vanilkového extraktu

Na krém:
250 ml smetany ke šlehání
250 g zakysané smetany
med podle chuti na doslazení

Na rumovou polevu:
200 g moučkového cukru
80 ml vody
80 ml smetany ke šlehání
2 lžíce rumu

Na dozdobení plátky mandlí.

Postup:
Rozinky zalijte převařenou vodou a nechte odstát. Mezitím smíchejte ostatní ingredience a rozmačkané banány. Přidejte rozinky a vše pořádně promíchejte. Nalijte do vymazané dortové formy a pečte v předehřáté troubě asi hodinu na 140 °. Po vyjmutí nechte dort vychladnout a mezitím si připravte krém a rumovou polevu.

Krém je úplně jednoduchý. Všechny ingredience promíchejte dohromady, podle chuti můžete i vyšlehat.

Na rumovou polevu nejprve smíchejte 200 g moučkového cukru a 80 ml vody v kastrůlku a za stálého míchání zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté nechte směs vařit cca 10 minut, dokud nevznikne zlatý karamel. Stáhněte kastrůlek z plotny a velmi opatrně přilijte smetanu a rum. (A buďte připraveni, že na vás horká směs pravděpodobně začne prskat, tak nepanikařte jako já…) Vraťte na plotnu a chvilku zahřívejte a míchejte, dokud se vše nespojí v hladkou polevu.

Až dort zcela vychladne, rozkrojte ho podélně na polovinu (pokud jste šikovnější než já, rozdělte jej na třetiny). Pláty pomažte vrstvou krému. Na vrchní díl taktéž přijde smetanový krém. Polevu pak opatrně přelijte přes dort. (A buďte připraveni, že horká poleva s sebou vezme část krému a opatlá vám kuchyňskou linku. Proto pracujte opravdu opatrně, ať jsou škody co nejmenší a nemusíte hysterčit jako já.)

Dort dejte chladit do ledničky a po chvíli jej posypte plátky mandlí. Podávejte na druhý den.





neděle 5. března 2017

Usmiřovací snídaně

Jistě to dobře znáte. Čas od času se prostě stane, že se s vaším ajťákem / muzikantem / ekonomem / ekologem pěkně od plic pohádáte. A přiznejte si to, někdy je to dokonce z určité části i lehce vaše chyba a ten kluk se chudák jenom brání a vlastně vůbec neví, proč na něj ječíte s válečkem v ruce. A možná se vám taky někdy stává, že po takové výživné hádce zíráte do noci do tmy, v duchu ještě několik hodin vymýšlíte přesvědčivé argumenty a konspirační teorie, až nakonec, pro úplné vyčerpání, sami pro sebe uznáte, že jste to trošku přepískly.

No, a když k tomuhle závěru dojdu já, vstanu ráno dřív a udělám usmiřovací snídani. Je to takové moje „promiň, ale určitě se to bude ještě někdy opakovat“.

Usmiřovací snídaně je strašně jednoduchá, takže to zvládnete i po probdělé noci plné suptících myšlenek a vraždících pohledů na vaši klidně oddychující spící drahou druhou polovičku, která vás svým nevinným spánkem dovádí k ještě většímu šílenství.

Ingredience na 2 porce (dejte si taky, zas tolik se trestat nemusíte):
2 velké zralé banány
ořechové máslo
ořechy, rozinky
mletá skořice
datlový sirup
(Plus můžete dodat strouhanou čokoládu, kokos, sušené ovoce apod.)

Banány překrojte podélně napůl a silně potřete ořechovým máslem. (Nešetřete na něm, nezapomeňte, že je to usmiřovací snídaně). Posypte skořicí a poklaďte ořechy a rozinkami. Výsledný efekt podtrhněte politím datlovým sirupem.


Věřte, že vše bude odpuštěno.





Maminčiny zelné placky

Jedno z mých nejoblíbenějších dětských jídel. Naše mamka vždycky vaří na přání, když máte narozeniny nebo svátek. No a já si vždycky k svátku přeju zelný placky. Takže teď je to pro mě takové vzpomínkové nostalgické jídlo, o které se s vámi chci podělit.

Na 4 porce budete potřebovat:
60 dkg syrového bílého hlávkového zelí
20 dkg celozrnné mouky
3 vejce
¼ l mléka
sůl
řepkový olej

Postup:

Zelí uvařte v osolené vodě doměkka. Poté pokrájejte nadrobno, smíchejte s moukou, vejci, solí a mlékem. Ingredience individuálně přidávejte, dokud vám nevznikne těsto asi jako na bramboráky. Na kapce řepkového oleje smažte na pánvi (nebo na lívanečníku pro hezčí tvar) z obou stran do zezlátnutí. Podávejte s bramborem nebo k večeři s chlebem.



Brokolicový salát mnoha chutí

Dnes vám přináším krátkou inspiraci na super rychlý, super zdravý a super dobrý salát, jehož základem je syrová brokolice. Ujišťuji vás, že tento zeleninový salát chutná i zapřisáhlým odpůrcům zdravé stravy. Já sama mám vždycky problém, abych nezhltla celou mísu na posezení.
Salát je vhodný k večeři nebo jako lehký oběd.

Ingredience na 4 menší porce:
1x větší brokolice
1x červená cibule (může být i bílá)
200 g Gorgonzoly (nebo Nivy nebo jiného sýru s modrou plísní)
200 g ořechů a rozinek (kupuji mix ořechů a rozinek z Lidlu)
2 ks předem uvařené červené řepy
kapka řepkového oleje

Postup:
Nejprve jsem si zahrála na Popelku a z ořechů vybrala rozinky, které jsem namočila do horké vody a nechala odstát.
Cibuli jsem nakrájela nadrobno a orestovala na kapce řepkového oleje. Na stejné pánvi jsem pak nasucho opražila ořechy.
Brokolici jsem rozebrala na růžičky a nakrájela tak, aby se i malé růžičky rozpadly na „drobečky“. Červenou řepu jsem pokrájela nadrobno, stejně tak Gorgonzolu.
V míse jsem smíchala nakrájenou brokolici, červenou řepu, sýr, cibuli, ořechy a rozinky.

Tadáá…



Jak vidíte, je to naprosto jednoduché. Kombinace syrové brokolice, plísňového sýra a pražených ořechů bude hotovým koncertem pro vaše chuťové pohárky. Tak na co ještě čekáte? J