pondělí 11. prosince 2017

Opilé hruškové muffiny

Opilé muffiny se hodí do předvánočního shonu. Pokud vám už hodiny tiká v pravém oku, v levém uchu vám bez ustání cosi bzučí a myšlenky na nenakoupené dárky ne a ne opustit vaši hlavu, uvařte si kafe, hoďte nohy na stůl a dejte si opilé muffiny. A k tomu klidně sklenku bílého. Nebo dvě. Vždyť na Vánocích je nejdůležitější ta pohoda... Tak si ji vytvořte.

Suroviny:
250 g celozrnné špaldové mouky
80 g třtinového cukru
vanilkový cukr
2 vejce
200 ml mléka
85 g másla
lžíce jedlé sody
špetka soli
2 hrušky
2 lžíce kakaa
4 lžíce rumu

Postup:
Nejnáročnější částí je oloupat hrušky a nakrájet je na malé kousky. Protože jste právě ve vánočním stresu a rozhodně se vám žádné hrušky krájet nechce, požádejte o pomoc ajťáka (nebo koho zrovna máte doma). A pak už to půjde ráz naráz.
V jedné míse smíchejte mouku, cukry, sodu, sůl a kakao. Ve druhé vejce, mléko, rozpuštěné a vychladlé máslo, rum. K sypké směsi přilijte tekutou a obě pořádně promíchejte. Přidejte nakrájené hrušky.
Formičky na muffiny plňte pod okraj. Muffiny krásně naběhnou a budou mít čepici.
Pečte cca 30 minut na 180 °C. Špejlí zkontrolujte, zda jsou muffiny dostatečně upečené.



neděle 10. prosince 2017

Placka a krém

Obyčejná ovesná placka a jednoduchý krém z mascarpone vytvoří dvojici, kterou můžete bez zaváhání podávat slavnostně, třeba jako zdravý narozeninový dort.


Suroviny na placku:

2 hrnky ovesných vloček
½ hrnku třtinového cukru
banán
2 vejce
100 g 85% čokolády
lžíce kokosového oleje
2 lžíce másla

Suroviny na krém: 

2x mascarpone
1x polotučný tvaroh
1 vanilkový cukr
lžíce agávového sirupu

33% smetana ke šlehání

+ ořechy, sušené ovoce, holandské kakao

Postup:

Vločky a cukr jsem smíchala s rozmačkaným banánem a vejci. Čokoládu jsem rozpustila ve vodní lázni s kokosovým olejem a máslem a přilila do vločkové směsi. Vše jsem pořádně promíchala a natlačila do pečícím papírem vystlané dortové formy. Pekla jsem asi 15 minut na 180 °C, dokud placka nezezlátla a špejli jsem nevytáhla čistou.

Zatímco placka chladla, smíchala jsem mascarpone s tvarohem, vanilkovým cukrem a lžící agávového sirupu. Smetanu jsem vyšlehala do tuha a opatrně přimíchala k mascarpone. Hotový krém jsem nechala ještě 30 minut tuhnout v lednici a poté zdobičkou nanesla na dort. 
Vršek jsem lehce posypala kakaem a ozdobila ořechy, sušenou moruší a borůvkami. 



pátek 17. listopadu 2017

Řepa v čokoládě

Bezlepkové luxusně hořko-čokoládovo-čokoládové Lindt brownies, dezert, od kterého se neodtrhnete, dokud ho prostě nesníte celý.
Raději počkejte, až budete doma sami, abyste odněkud náhodou nezaslechli "Dáš mi taky?" A nemuseli s plnou pusou a zrudlí, zčásti studem a zčásti vzteky nad tou neomaleností, prskat: "Promiň, ono to vlastně není dobrý, tobě by to nechutnalo, odpoledne ti upeču štrúdl."
Pokud jste veskrze lepší lidé než já a náhodou byste se chtěli dělit, upečte raději hned dva...

Suroviny:

500 g předvařené červené řepy
180 g jemně mletých mandlí
200 g kvalitní hořké čokolády (já použila 85% Lindt)
120 g másla
4 vejce
200 g třtinového cukru

Postup:

Ve vodní lázni jsem rozpustila na kostičky nakrájené máslo s na kostičky nalámanou čokoládou a nechala vychladnout. Zatímco ta neodolatelně voňavá směs chladla, rozmixovala jsem červenou řepu na pyré a dále chvíli mixovala spolu s pomletými mandlemi. Do řepové kaše jsem přilila čokoládovou vychladlou směs a znovu promixovala.
V míse jsem ušlehala celá vejce s cukrem do pěny a do této pěny opatrně přimíchávala čokoládovo-řepovou část.
Hotové těsto jsem nalila do vymazané a vysypané dortové formy a pekla asi 30 minut na 180 °C.
Hotové brownies by měly být na povrchu pevné až popraskané, ale vnitřek musí zůstat vláčný a měkký.

Servírování:

Pokud jste jako já, na servírování se zvysoka vykašlete, popadnete lžíci, zalezete si do postele a řepu v čokoládě prostě zdlábnete na posezení.
Pokud jste dobré duše a budete se o tu lahodu dělit, podávejte přelité rozmixovaným banánem a posypané mandlemi.
Můžete také pomazat ořechovým máslem.
A nebo jen tak samotné se silnou kávou.




pondělí 30. října 2017

Podzimní quiche

Když je venku taková zima, jako dnes, cloumá mnou ledový vítr, z nebe se snášejí mrazivě štiplavé dešťové kapky a v práci to nestojí za nic, představuji si, jak přijdu domů, uvařím si velký hrnek čaje, připravím si něco dobrého k snědku a zalezu si pod deku s napínavou knihou. A úplně nejlepší je, když přijdu domů a to něco dobrého k snědku už na mě čeká v lednici a stačí to jen přihřát v mikrovlnce. A když to něco dobrého k snědku je quiche s dýní, nivou a ořechy, je den najednou zase krásný.

Suroviny na těsto:

200 g celozrnné špaldové mouky
100 g vychlazeného másla
půl lžičky soli
2 a více lžic chladné vody

Suroviny na náplň:

250 g dýně hokaido
1 hruška
200 g sýru niva
80 g ořechů (já použila mandle a pistácie)
2 hrsti čerstvých špenátových listů
80 g zakysané smetany
trocha mléka na zředění
sůl, pepř, řepkový olej

Postup:

Máslo nakrájíme na malé kostky a na válu rukama vypracujeme těsto smícháním všech surovin. Těsto zabalíme do potravinové folie a uložíme do lednice.
Nyní si připravíme suroviny na náplň.
Dýni omyjeme a vydlabeme vnitřek (neloupeme). Nakrájíme na tenké plátky, poklademe na plech vyložený pečícím papírem, potřeme řepkovým olejem, osolíme, opepříme a dáme péct na 180 °C, dokud není dýně měkká. Hrušku omyjeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky. Ořechy nasekáme na větší kousky. Sýr nastrouháme. Zakysanou smetanu smícháme s trochou mléka, aby vznikla lehce tekutá směs.

Těsto vyndáme z lednice, rozválíme, rukama napěchujeme do olejem vytřené formy po celé ploše (i po stěnách) a propícháme vidličkou. Zatížíme (např. kulatou zapékací mísou naplněnou zčásti studenou vodou) a pečeme 10 minut na 180 °C. Zčásti upečený korpus vyjmeme a navrstvíme na něj dýni a hrušku. Postupně střídáme jednotlivé plátky dýně a hrušky. Quiche posypeme ořechy, nastrouhaným sýrem a listy špenátu. Zalijeme jej zředěnou zakysanou smetanou a necháme péct dalších 30 minut na 180 °C (dokud vršek koláče nezezlátne).

Ihned podáváme.



Tvarohový koláč bez mouky

Venku je škaredě, že by ani psa nevyhnal? Chybí Vám letní slunečné dny a pohoda u vody? Nejraději byste se uložili k zimnímu spánku a probrali se až tehdy, kdy jarní paprsky něžně zaklepou na okno a řeknou nám, že zima už je pryč a je zase čas začít žít?
Naprosto Vám rozumím. Ale kdybychom se rozhodli prospat v kuse několik měsíců, přišli bychom o spoustu dobrot. Jako třeba o tenhle extra tvarohový koláč, který chutná nejlépe po dvou dnech spánku v lednici.
Tak ze sebe setřeste zimu a pojďte se zahřát k troubě. Nebudete litovat.

Suroviny na korpus:

1 hrnek jemně namletých ovesných vloček
1/2 hrnku jemně namletých pohankových vloček
1/2 hrnku předem namočených hrozinek
1/2 hrnku namletých vlašských ořechů
1 banán
1 vejce
1 lžíce povoleného kokosového oleje
2 lžíce holandského kakaa

Suroviny na tvarohovou vrstvu:

2 balení tvarohu se smetanou (800 g, lze zakoupit v Lidlu)
1 balení mascarpone (200 g)
1 balení zakysané smetany (180 g)
třtinový cukr dle chuti
1 vejce
2 vrchovaté lžíce arašídového másla

Postup:

Banán rozmixujeme s vejcem, vlijeme do větší mísy a promícháme se všemi zbývajícími surovinami. Těsto natlačíme do vymazané a vysypané dortové formy a dáme péct na 180 °C.
Zatímco se korpus peče v troubě, připravíme si tvarohovou vrstvu. A to naprosto jednoduše. Veškeré suroviny smícháme dohromady tak, abychom se zbavili pokud možno všech hrudek.
Z trouby vyjmeme předpečený korpus, nalijeme na něj tvarohovou vrstvu a pečeme znovu na 180 °C, dokud vršek nezačne zlátnout.
Hotový dort necháme vychladit v lednici nejlépe přes noc.





neděle 10. září 2017

Nepečený dort z kokosu a čokolády

Tenhle dort je prostě balada. Jeho příprava je jednoduchá, zahrnuje v podstatě pouze míchání a mixování. A výsledek je přesto naprosto dokonalý.
Ucítíte protichůdné chutě jemného kokosového tvarohu, které je jako pohlazení před spaním a výraznou hořkou čokoládu s kakaem, která vyburcuje všechny vaše smysly.
A to je kombinace, u které si budete chtít vychutnat každé sousto sami a nebudete se chtít s nikým podělit. Takže možná rovnou připravte dorty dva. Pro jistotu.

Suroviny na korpus:

150 g rozemletých ovesných vloček
50 g rozemletých ořechů
2 čajové lžičky holandského kakaa
2 čajové lžičky skořice
20 g rozpuštěného kokosového oleje
40 g medu
1 banán

Suroviny na kokosovou vrstvu:

100 g strouhaného kokosu
40 g rozpuštěného kokosového oleje
400 g polotučného tvarohu
100 g zakysané smetany
med / agávový sirup na dochucení

Suroviny na čokoládovou vrstvu:

1 zralé avokádo
1 velký banán
100 g vysokoprocentní čokolády
2 čajové lžičky kakaa
300 g sýru cottage
40 g medu
20 g rozpuštěného kokosového oleje

+ strouhaný kokos na posypání

Postup:

Dortovou formu vymažeme máslem. V míse smícháme rozemleté vločky, ořechy, kakao a skořici. Přimícháme rozpuštěný olej a med a vypracujeme v drobivé těsto, které natlačíme na dno formy. Na korpus nakrájíme na kolečka banán a celé to uložíme k chladu do lednice.
Na kokosovou vrstvu umixujeme strouhaný kokos tak, aby pustil tuk. Smícháme jej s tvarohem, zakysanou smetanou, rozpuštěným olejem a podle chuti přidáme sladidlo. Naneseme na korpus a znovu dáme do lednice.
Čokoládovou vrstvu připravíme jednoduše rozmixováním avokáda s banánem, cottage sýrem, kakaem, rozpuštěnou čokoládou, olejem a medem. Čokoládovou vrstvu rozetřeme na kokosovou a na několik hodin necháme v lednici.
Před podáváním posypeme kokosem.





Dýňový kotlík

Co mám na podzimu opravdu ráda, to je sezóna dýní. Zbožňuji dýni na všechny způsoby. Dýňové pyré, dýňovou polévku, dýňové gnocchi, dýňové muffiny nebo obyčejné dýňové hranolky. Dnes jsem připravila vegetariánský dýňový kotlík.

Suroviny na 2 porce:

1 větší dýně Hokaido
1 malý hrníček jasmínové rýže
2 cibule
1 stroužek česneku
6 větších žampionů
1/2 cukety
50 g sýru s modrou plísní
sůl
pepř

+ plech, pečicí papír

Postup:

Nejprve jsem ve slané vodě uvařila hrníček jasmínové rýže.
Dýni jsem seřízla a vydlabala vnitřek. Zevnitř i zvenku jsem ji pomazala řepkovým olejem.
Na pánvi jsem orestovala nadrobno nakrájenou cibuli a žampiony. Po pár minutách jsem přidala na kostičky nakrájenou cuketu, osolila, opepřila, přidala prolisovaný česnek a ještě pár minut restovala.
Uvařenou rýži jsem přimíchala na pánev ke zbylé směsi a nakonec jsem vmíchala na kostky nakrájený sýr. 
Celou směs jsem napěchovala zpátky do dýně a pekla ve vyhřáté troubě asi 40 minut na 180 °C.




Krupicová kaše No. 2

Krupicová kaše, to je především vzpomínka na dětství a na prázdniny strávené na chalupě v jižních Čechách s mojí prababičkou a pradědou. Krupicová kaše, to je stará kuchyň, kde všechno voní dřevem a v kamnech praská oheň. Krupicová kaše, to je teplo, které se rozpíná v kostech a je to prababička, která na kamnech míchá v obrovském hrnci krupicovou kaši pro celou rodinu. Krupicová kaše, to je pusa upatlaná od kakaa, cukru a másla.

Krupicová kaše No. 2 je kaše, která vyspěla, která už není tak bezstarostná, aby mohla baštit cukr rozpuštěný v másle. Krupicová kaše No. 2 si taky ráda zamlsá, ale už trochu jinak.

Suroviny na 2 větší porce:

1 litr mléka
100 g dětské krupičky

2 čerstvé fíky
2 menší banány
2 kostičky vysokoprocentní čokolády
agávový sirup

Postup:

Litr mléka přivedeme k varu, vsypeme krupici a mícháme, dokud kaše nezhoustne. Rozdělíme ji do talířů, dosladíme agávovým sirupem a dozdobíme nastrouhanou čokoládou, na kolečka nakrájeným banánem a na měsíčky nakrájenými fíky.

Věřím, že i krupicová kaše No. 2 u vás zaboduje.




úterý 5. září 2017

Cuketové muffiny

Volejte sláva a tři dny se radujte! Konečně jsem se dokopala do obchodu a pořídila si silikonové formy na muffiny. A musím je vychválit do nebes. Když jsem pekla v papírových košíčcích, vadilo mi, že muffiny jdou špatně "oloupat" a bylo mi líto, že na  košíčcích ulpí část těsta. Navíc jsem vyhodila spoustu odpadu a stále dokupovala nové a nové papírové košíčky.
Ze silikonových forem se muffiny vyklopily po upečení úplně samy. Košíčky navíc lze mýt v myčce, což považuji za obrovské plus.

A na jakém receptu jsem silikonové formy vyzkoušela? Na muffinách z cukety. Jsou rychle hotové, na chuť vláčné, sladké a navíc zdravé.


Suroviny na 12 velkých muffinů:

1 menší cuketa
2 hrnky celozrnné špaldové mouky
1 vanilkový cukr
1/2 hrnku třtinového cukru
2 vejce
1/2 hrnku rozpuštěného másla
3 lžíce zakysané smetany
2 lžičky sody
2 lžičky skořice
3 lžičky holandského kakaa
špetka soli
nasekané ořechy
hrozinky


Postup:

Hrozinky jsem zalila převařenou vodou, nechala odstát, poté je scedila a ještě prolila studenou vodou. Cuketu jsem nastrouhala na jemno a slila přebytečnou vodu. V míse jsem ji smíchala s rozpuštěným a vychladlým máslem, rozšlehanými vejci a se zakysanou smetanou. V druhé nádobě jsem smíchala mouku, oba cukry, sodu, skořici, kakao a špetku soli. Suché suroviny jsem vmíchala do cuketové směsi a přidala nasekané ořechy a hrozinky.
Do silikonových forem jsem nalila těsto vždy do 2/3 a pekla ve vyhřáté troubě na 170 ° přibližně 25 minut.
Upečené muffiny jsem nechala 5 minut "odstát", poté jsem je vyklopila a nechala zcela vychladnout.



čtvrtek 24. srpna 2017

Banana Bread

Banánový chlebíček (Banana Bread) je docela jednoduchý a moc dobrý dezert.
No každopádně, když jsem ho pekla poprvé já, bylo to (přes svou naprostou jednoduchost) docela fatální. Rozhodla jsem se, že koupím kousek Banana Bread ve své oblíbené kavárně a jeden upeču já. A nechám ajťáka, aby určil, který z těch dvou je lepší, aniž by věděl, jaký jsem upekla. No a jak se tak stává, když chcete být za hvězdu a pošimrat si ego - můj Banana Bread byl totálně nedopečený, bylo to takové sladké bláto a ačkoli se ajťák snažil předstírat, jak je ten můj nejlepší na světě, moc jsem mu to nevěřila a místo toho jsem se vztekala, nadávala si do neschopný buchty a zapřísahala jsem se, že tohle už nikdy v žádným vesmíru péct nebudu. Prostě jen proto, že neumím prohrávat.

Po dlouhé době jsem ale dala banánovému chlebíčku druhou šanci. Stačilo ho nechat o něco déle v troubě, problém se vyřešil a Banana Bread si obhájil své místo na mém blogu. Protože ve skutečnosti je fakt jednoduchý.

Suroviny:

80 g třtinového cukru
1 vanilkový cukr
40 g změklého másla
40 g domácího mandlového másla
3 opravdu zralé velké banány
250 g tvarohu se smetanou (Pilos)
2 vejce
300 g celozrnné špaldové mouky
2 lžičky jedlé sody
špetka soli

Postup:

Mísu na chlebíček jsem vymazala máslem a troubu předehřála na 180 °C. V míse jsem ušlehala cukry se změklým máslem a postupně přišlehala máslo mandlové. Do směsi jsem vmíchala rozmačkané banány, tvaroh, vejce. Ve druhé míse jsem smíchala mouku, sodu a sůl a nakonec jsem obě směsi spojila a promíchala.
Vše jsem nalila do vymazané trouby a pekla 60 minut na 170 °C.
Banana Bread jsem chvíli po upečení vyklopila z formy a nechala jej zcela vychladnout.

Banánový chlebíček můžete podávat samotný, namazaný marmeládou, sladkým tvarohem, s ovocem, přelitý javorovým sirupem apod. Doporučuji ale zvolit jemnější kombinaci chutí a nechat banány, aby se předvedly v celé své chuťové kráse.

Já jsem Banana Bread lehce promazala fíkovou marmeládou a tvarohem smíchaným s javorovým sirupem.




Zeleninové lasagne

Lasagne jsou výbornou příležitostí pro Vaše kulinářské experimenty. Náplň do těstovin můžete dle libosti obměňovat a vymýšlet stále nové kombinace. Všichni jistě známe lasagne s mletým masem a rajčatovou omáčkou. Výborné jsou také špenátové, sýrové, nebo s houbami.
Já jsem dnes zapekla tyto jednoduché zeleninové lasagne se sýrovou peřinkou.

Suroviny na 4 porce:

1 balení čerstvých lasagní (6 plátků)
2 konzervy (800 g) loupaných krájených rajčat
2 velké cibule
2 stroužky česneku
1 velká cuketa
2 velké červené papriky
2 mozzrarelly
1 balení balkánského sýra (200 g)
1 zakysaná smetana
sůl
pepř
chilli
tymián
řepkový olej

Postup:

Nejprve jsem očistila cuketu, nakrájela ji na silnější plátky, osolila a nechala odpočívat zabalenou v papírové utěrce, aby pustila vodu.
Mezitím jsem si připravila rajčatovou omáčku. Na řepkovém oleji jsem orestovala nadrobno nakrájenou cibuli, přidala jsem protlačený česnek, promíchala, zalila rajčaty z konzervy a podlila trochou vody. Přisypala jsem malou hrst tymiánu a nechala 45 minut povařit.
Papriky jsem očistila a nakrájela na větší kostky. Na troše řepkového oleje jsem ji orestovala dokud se na slupce neobjevily černé skvrny. Poté jsem papriku vyměnila za cuketu a několik minut ji opékala na pánvi.
Do rajčatové omáčky jsem přisypala sůl, pepř a špetku chilli.
Mozzarellu jsem nakrájela na plátky.
Balkánský sýr jsem nastrouhala nahrubo a smíchala se zakysanou smetanou.
V této chvíli stačí vše naskládat do zapékací mísy.
První vrstvu tvořila část rajčatové omáčky. Na ni jsem dala dva plátky lasagní tak, aby zakryly celou plochu mísy. Následovala třetina zbylé rajčatové omáčky, třetina zeleninové směsi a třetina mozzarelly. Celý postup jsem dvakrát zopakovala a vrchní vrstvu zalila zakysanou smetanou s balkánským sýrem.
Pekla jsem 30 minut ve vyhřáté troubě na 180 °C.



středa 23. srpna 2017

Jak jsme se s ajťákem rozhodli spasit svět

Tenhle příspěvek je také o jídle. Ale o jídle z jiného pohledu. Nebude se tu ani péct, ani vařit, budeme zachraňovat svět.
Já a ajťák se snažíme žít tak, abychom za sebou zanechali v naší Zemi co nejméně stop, abychom nenapáchali mnoho škod, aby naše děti mohly žít obklopeny čistou přírodou a dýchat svěží vzduch.
Neděláme žádná velká gesta, žijeme s přesvědčením, že nejdůležitější je pracovat sám na sobě a ostatní se třeba přidají. Jak to vypadá v praxi? Třídíme odpad, šetříme vodou, nemáme televizi, nemáme auto. Hodně chodíme pěšky a jezdíme hromadnou dopravou. Usmíváme se, snažíme se být milí a užívat si každý den naplno.
Jeden velký zádrhel ale máme v jídle. Často nedokážeme odhadnout množství ani čas, a tak vyhazujeme shnilé ovoce, zeleninu, plesnivé pečivo, měsíc otevřenou a zapomenutou šunku. Nejdřív nás to jenom štvalo, ale pak jsme vymysleli docela elegantní řešení. Předkládám Vám ho jako návrh, nabídku, otázku, zda do toho nechcete jít taky. Je to docela jednoduché a praktické. Základem je kasička s nápisem "na záchranu světa". Pokaždé, když vyhodíme nějaké jídlo, vhodíme do kasičky jeho dvojnásobnou finanční hodnotu. Např., když vyhodíme šunku, která stála 35 Kč, dáme do kasičky 70 Kč. Zatím nevíme, co s penězi uděláme, až bude kasička plná. Možná necháme vysázet stromy, možná přispějeme k vyčistění podzemních vod.
Ať už vybereme dostatek peněz na záchranu světa, či nikoli, stejně dosáhneme toho, že napácháme méně škod. Pokud totiž nenasbíráme plnou kasičku peněz, znamená to, že jsme přestali plýtvat jídlem. A to byl přeci původní plán.
Pokud se Vám náš nápad líbí, budeme moc rádi, když se k nám přidáte, nebo když o tom jen řeknete svým přátelům.
Všichni máme přeci stejný cíl - žít zdravý život na zdravé planetě.


neděle 6. srpna 2017

Zmrzlinový koláč s pečenou broskví

Jeden recept pro dokonalou letní pohodu.
Zmrzlinový koláč podávaný s horkou broskví je kombinace, po které se slehne zem dříve, než stačíte říct "Dobrou chuť" a všichni se budou ještě týden mlsně olizovat při vzpomínce na návštěvu u Vás. Jeho další nespornou výhodou je extrémně snadná příprava.
Tak pojďme na to.

Suroviny na korpus:
miska předem namočených hrozinek
miska ořechů (použila jsem loupané mandle, neloupané mandle a kešu ořechy v různém poměru)
2 čtverečky vysokoprocentní čokolády
2 vrchovaté lžíce mletého máku

Suroviny na zmrzlinu:
500 g polotučného tvarohu
30% smetana ke šlehání
2 lžíce třtinového cukru
2 broskve

Suroviny na pečené broskve:
2 broskve
třtinový cukr
skořice
máslo

Postup:
Všechny suroviny na korpus umixujte do hladké lepkavé hmoty. Tu natlačte do dortové formy vystlané pečicím papírem a celé to vložte do mrazáku.
Stejně postupujte se zmrzlinou - vše umixujte dohladka, nalijte na zmrzlý korpus a znovu vložte do mrazáku. Nechte chladit alespoň 4 hodiny.
Zhruba půl hodiny před podáváním připravte pečené broskve (můžete je upéct také dopředu a při podávání nechat na pár sekund ohřát v mikrovlnce). Broskve omyjte, rozkrojte na poloviny a vyjměte pecky. Poloviny broskví nandejte na plech s pečicím papírem (slupkou dolů) a posypte je cukrem a skořicí. Pečte ve vyhřáté troubě cca 30 minut na 160 °C dokud nebudou měkké. Na závěr pečení dejte do každé poloviny broskve malou kostičku másla.
Koláč vyndejte z mrazáku alespoň 5 minut před podáváním a nechejte jej v pokojové teplotě trochu povolit.
Na každý kus zmrzlinového koláče položte jednu polovinu pečené broskve. Můžete ještě posypat třeba nastrouhanou hořkou čokoládou.



pátek 7. července 2017

Neobyčejně lahodná obyčejná buchta a proč nikdy nepeču jednu věc dvakrát

Dnešní doba je plná novinek, všechno hrozně rychle letí kupředu. V oblasti pečení tomu není jinak. Hledáme a vymýšlíme stále nové recepty, objevujeme nové chutě. Vybíráme si ze spousty směrů, žádáme, aby výrobky byly RAW, bezlepkové, bezlaktózové, bez cukru. Aby byly dietní, lehké, malé, osvěžující. Aby lahodily nejen chuťovým pohárkům ale také očím.
Staré dobré buchty už téměř vymizely ze seznamu našich přání.
Myslím, že ale není na škodu čas od času upéct pěknou poctivou sytou buchtu.

Suroviny na těsto:
2 vejce
1/2 hrnku cukru
3/4 hrnku řepkového oleje
2 hrnky celozrnné žitné mouky
3 lžíce kakaa
1 prášek do perníku
1 hrnek (a více) mléka
2 hrsti předem namočených rozinek

Suroviny na náplň:
domácí marmeláda
2 balení polotučného tvarohu
cukr
1 vanilkový cukr
2 vejce
nastrouhaná kůra z 1 citronu
1/3 hrnku mléka

Suroviny na polevu:
balení 80% čokolády
trocha mléka
100 g rozemletých ořechů (kešu, mandle, vlašské ořechy)
hrst předem namočených rozinek

Postup:
Nejprve vyšlehejte cukr s vejci a olejem do pěny. Ve větší míse smíchejte všechny ostatní sypké ingredience a pomalu přimíchávejte vyšlehanou pěnu. Vše zalévejte mlékem, dokud nevznikne hutnější tekuté těsto. Sceďte rozinky a přimíchejte do těsta.

Ve druhé míse si připravte tvarohovou náplň. Tvaroh oslaďte podle chuti, přidejte ostatní ingredience a vše pořádně rozmíchejte.

Na plech vystlaný pečicím papírem nalijte polovinu těsta. Na těsto po lžičkách naneste kopečky marmelády a vše zalijte tvarohovým krémem. Na ten nalijte zbytek těsta.

Pečte v předehřáté troubě cca 25 minut na 170 °C.

Buchtu nechte vychladnout a mezitím připravte polevu. Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu s mlékem a polevou polijte vršek buchty. Do teplé čokolády nasypte rozemleté ořechy a rozinky a výsledek nechte pořádně vychladnout.





A proč nikdy nepeču jednu věc dvakrát? Ráda zkouším nové věci, nové chutě, nové vůně. Když se mi něco podaří, hledám další možnosti. Ale hlavně... Ještě se mi nestalo, aby se mi stejný dezert podruhé povedl lépe, nebo alespoň stejně jako první verze.
Jako třeba s touto buchtou. Byla opravdu lahodná a z plechu zmizela dřív, než jsem ji stihla vyfotit. Tak jsem ji pekla napodruhé, abych měla co dát na blog. No a samozřejmě se nepovedla tak dobře. Špatně jsem si rozdělila těsto, takže vrchní vrstva byla spíše tvaroh šmrncnutý těstem. Naštěstí to nic nezměnilo na chuti. :)


pondělí 19. června 2017

RAW jahodové nebe

V těchto opravdu teplých dnech nemám ani pomyšlení na pečení buchet, na čokoládové dorty, na dezerty plné šlehačky a máslových krémů. A tak vznikl tento dezert, který je velmi lehký, jak přípravou, tak chutěmi. Hodí se do parného léta k ledové kávě, vůni čerstvě posečené trávy, jemnému jazzu v pozadí a společnosti dobrých přátel. Je plný zralých jahod, jejichž sladká chuť se báječně snoubí s jemným tvarohem a ořechy s mákem dodávají dezertu na výraznosti a plnosti.

Suroviny na korpus:
140 g ořechů
60 g rozinek předem namočených do horké vody
40 g mletého máku
140 g másla

Suroviny na krém:
500 g polotučného tvarohu (bez laktózy)
250 ml smetany ke šlehání (bez laktózy)
2 lžičky medu
20 g zrníček nemletého máku

Suroviny na vrchní vrstvu:
domácí jahodová marmeláda
čerstvé jahody

A teď velmi jednoduchý postup:
Všechny suroviny na korpus rozmixujte do hrudkovité směsi, kterou natlačte na dno dortové formy a vložte do lednice.
Nyní vytvořte tvarohovou vrstvu smícháním tvarohu s medem. Šlehačku vyšlehejte a opatrně ji přimíchávejte do tvarohu. Nakonec lehce vmíchejte zrníčka máku a celou směs navrstvěte na korpus.
Nechejte v lednici nejlépe do druhého dne.
Vychlazený dort potřete marmeládou a poklaďte na čtvrtky pokrájenými jahodami. Pokud máte mátu, posypte dort ještě hrstí nasekaných lístků.
Ovoce můžete dle libosti obměňovat.



sobota 17. června 2017

Kokokapkejky

Kokosové cupcakes. Zdravé košíčky s kalorickou třešničkou na dortu. Aneb, když kokos, tak Raffaello. A protože Raffaello řekne více, než tisíc slov, netřeba k tomu cokoli dodávat. Snad jen: dobrou chuť, jsou vážně výborné.

Suroviny na 24 mini košíčků:
50 g změklého másla
20 g cukru
1 vejce (alespoň z volného chovu, prosím)
40 g žitné celozrnné mouky
25 g strouhaného kokosu
1 lžička jedlé sody

Suroviny na krém:
polotučný tvaroh
1/2 kelímku 31% smetany ke šlehání
40 g cukru

Na dozdobení:
strouhaný kokos
zmrzlé bonbony Raffaello

Postup:
Máslo s cukrem ušlehejte do pěny. Postupně přimíchávejte vejce, mouku, kokos a sodu. Košíčky naplňte do 1/3 a pečte cca 20 minut na 180 °C. Nechte vychladnout.

Mezitím si vyšlehejte tvaroh s cukrem a postupně přišlehávejte šlehačku, dokud nebude krém dostatečně hustý. Pro lepší tuhost chlaďte v lednici.

Vychladlé košíčky ozdobte tvarohovým krémem, "vymáchejte" v kokosu a navrch dejte polovinu zmrzlého bonbonu Raffaello. Košíčky jsou vláčné a nadýchané, krásně jdou vyjmout, sladký krém obalený v kokosu jistě pohladí vaše chuťové pohárky a zpříjemní den.





středa 7. června 2017

Krabičkování: Sladký salát

Milujete saláty? Já miluju saláty! Saláty na všechny způsoby. Ať žijou saláty! Tady máte taky jeden salát.

Suroviny přibližně na 4 menší porce (tentokrát jsem většinou dávala "od oka"):
2 ks mozzrarelly nakrájené na kostičky
2 ks předvařené červené řepy nakrájené na kostičky
balení salátů (Venezia Mix, 160 g)
2 hrsti mandlí
hrst na poloviny pokrájeného červeného bezpeckatého vína a hrst zeleného
balení cherry rajčat pokrájených na poloviny
2 lžíce olivového oleje
šťáva z 1 limety

A postup? Všechno smíchejte ve velké míse, rozdělte do menších misek, odneste si to do práce k obědu a pochutnejte si. :)



Losos s batáty a jahodovým salátem

Nebývá to u nás zvykem, ale občas se stane, že kromě pečení také něco uvařím. Pokaždé je to velmi napínavé, protože do poslední chvíle a do prvního sousta z talíře vůbec netuším, jestli bude jídlo chutné. Všechno, co vařím, je děsně jednoduché a rychlé. Ovšem masožravci budou z mého jídelníčku pravděpodobně zklamaní, když už čas od času napíšu ajťákovi na nákupní lístek "maso", tak je to ryba. Jako dnes. Moje nejvíc nejoblíbenější na celém široširém světě - losos.

Suroviny na 2 porce:
2 velké plátky lososa
2 středně velké batáty
10 středně velkých jahod
2 hrsti salátu (baby špenát, rukola, polníček, ...)
2 hrsti slunečnicových semínek
šťáva z jedné limety
řepkový olej
sůl

Batáty pořádně omyjte a ve slupce pečte na plechu s pečicím papírem cca 1 a 1/2 hodiny na 200 °C. Prostě tak dlouho, dokud nejdou hladce propíchnout vidličkou.
Lososa omyjte, osušte, lehce osolte a opečte na pánvi s kapkou řepkového oleje.
Salát a jahody omyjte. Salát natrhejte na kousky, jahody pokrájejte na drobno, oboje smíchejte. Slunečnicová semínka opražte nasucho na pánvi po lososovi, přidejte k salátům s jahodami a zalijte šťávou z limety. Pořádně promíchejte.
Upečené batáty překrojte, zbavte slupky a nakrájejte na plátky.

Na nakrájené batáty položte plátek lososa a ozdobte jahodovým salátem.





neděle 28. května 2017

Grepové košíčky se sladkým přelivem

Experimentujeme! Venku je konečně vedro k padnutí, chce to nějaký osvěžující dezert k ledové kávě. Omylem jsem místo pomerančů koupila grepy, a co teď s tím, když to u nás nikdo nejí? Zkusila jsem hořký grep přesvědčit, aby byl sladkou dobrotou, kterou si prostě budu chtít dát. A povedlo se.

Jo a jedna technická: Pokud máte doma taky nějaké ty ajťáky, co ofrňujou už jen nad samotnou představou grepu v jakékoli formě a podobě, vůbec jim neříkejte, co máte v úmyslu a pro jistotu jejich porci pokapejte javorovým sirupem.

Suroviny na grepové košíčky:
160 g (rostlinného) másla
¼ hrnku cukru (samotné košíčky jsou poměrně hořké, pokud si potřebujete život více osladit, použijte ½ hrnku cukru)
1 vanilkový cukr
1 lžíce strouhané kůry z chemicky neošetřeného grepu
¼ hrnku vymačkané šťávy z grepu
2 hrnky celozrnné pšeničné mouky
1 lžíce škrobu
½ lžičky jedlé sody
špetka soli

Suroviny na přeliv:
1 na kolečka nakrájený mražený banán
1 na kostky nakrájená mražená nektarinka
½ tabulky hořké čokolády (80%)
trocha (rostlinného) mléka

Na dokončení:
drobky z jednoho grepového košíčku
javorový sirup

Ve vetší míse vyšlehejte máslo s cukrem a grepovou kůrou. Postupně přimíchávejte šťávu, mouku, škrob, sodu a sůl. Míchejte, dokud nevznikne lepkavé těsto. To přendejte na pečicí papír, zabalte a dejte přes noc do lednice nebo alespoň na hodinu do mrazáku.

Z těsta tvořte kuličky, kterými vyplníte dobře vymazané a vysypané muffinové košíčky nebo formičky na košíčky. Těsto natlačte na stěny košíčků a pečte cca 15 minut na 180 °C. Těsto se nafoukne a vyplní tak celý prostor formičky. Pečte do zezlátnutí těsta. Před vyklepnutím z košíčků nechte vychladit.

Po vyklepnutí obětujte jeden košíček na přeliv a rozdrobte jej na malé kousíčky.

Mezitím vytvořte přeliv:
Banán s nektarinkou rozmixujte, čokoládu rozpusťte s mlékem do husté polevy. Na každý košíček dejte lžíci ovocného mixu, zalijte čokoládou a posypte drobečky z jednoho košíčku, popřípadě ještě pokapejte javorovým sirupem.


Skladujte v lednici a podávejte chlazené. 



pondělí 8. května 2017

RAW mangový koláč

Osvěžující koláč napěchovaný čokoládou a šťavnatým mangem. Pokud jej budete skladovat v lednici, jeho konzistence bude poněkud „blemcavá“. Na chuti mu to však neubere ani náhodou, je luxusní. Aby taky ne – kdo odolá kombinaci čokolády, manga, datlí a ořechů? Pro větší tuhost jej můžete nechat v mrazáku a podávat jako ledovou sladkou bombu.

Suroviny na korpus:
1 hrnek mandlí
1 hrnek sušených datlí (rozinek, brusinek)
1 vrchovatá čajová lžička skořice

Suroviny na náplň:
1 velké zralé mango
1 tabulka 80% čokolády
1 (bezlaktózová) zakysaná smetana
několik lžic (bezlaktózového) mléka

Postup:
Sušené datle jsem namočila do vroucí vody a nechala odstát. Po několika minutách jsem je slila a spolu s mandlemi a skořicí rozmixovala na těsto. To jsem natlačila do koláčové formy vystlané pečicím papírem a přes noc nechala v lednici.

Druhý den jsem na korpus pokladla ½ manga nakrájeného na tenké plátky. Čokoládu jsem rozpustila s pár lžícemi mléka, vmíchala zakysanou smetanu a zbytek manga rozmačkaného vidličkou.
Směsí jsem zalila korpus s plátky manga a skladovala v lednici.

Vrch koláče ozdobte dle své fantazie. Vzhledem k tomu, že mlsná návštěva již stála za dveřmi, naskládala jsem na koláč kousky bonboniéry.


Výsledek měl takový úspěch, že jsem strávníkům musela téměř odtrhnout koláč od pusy, abych jej vůbec stihla zdokumentovat.



Maminčina maková bábovka

Po téhle bábovce se doma jednoduše můžeme utlouct. Jestli se chcete nechat vystavit podobně sladkému nebezpečí, tady je recept:

50 g másla
1 vejce
70 g cukru
1 vanilkový cukr
200 g mletého máku
70 g polohrubé mouky
100 g celozrnné špaldové mouky
1 prášek do pečiva
250 ml bezlaktomléka
citronová kůra z 1 citronu
1 lžička skořice


Máslo, cukr a vejce smíchejte v hladkou hmotu. Poté postupně přidávejte všechny ostatní ingredience, těsto nalijte do vymazané a vysypané bábovkové formy a pečte přibližně 30 minut na 170 °C.



neděle 23. dubna 2017

Svatební perník

Jste pozvaní na svatbu, novomanželé si přejí jako svatební dar obálku a Vy přemýšlíte, jak ji originálně zabalit? Já jsem se rozhodla pro svatební perník. Nutno podotknout, že novomanželé objevili obálku až o zatraceně mnoho dní později, když se dohadovali, zda perník zbaštit, nebo vystavit a při vášnivé argumentaci perník otočili a našli přilepenou obálku. Z té radosti zůstal perník ušetřen bolestivé smrti ukousáním…

Recept na svatební nebo klidně vánoční či velikonoční perníčky je od mé babičky. Hotové perníky jsou měkké, voňavé, a když je ještě přizdobíte cukrovým krémem, můžete si být jistí, že láska projde žaludkem.

Suroviny na jeden velký svatební perník a deset „odkrojkových“ perníčků:
0,5 kg hladké mouky
50 g másla
100 g medu
150 g cukru moučka
3 vejce
10 g jedlé sody
1 prášek do perníku
2 vrchovaté lžíce kakaa
1 žloutek

Rukama vypracujte těsto. Pokud je příliš lepivé, přidejte hladkou mouku. Hotové těsto nechejte nejlépe dva dny odležet v lednici. Poté jej vyválejte, vykrájejte, perníky potřete žloutkem zředěným s trochou vody a pečte na pečicím papíru na 180 °C. Že je perník hotový poznáte jednoduše – zapíchněte do něj špejli a pokud ta zůstane po vytažení suchá, máte napůl hotovo.

Druhá polovina spočívá ve zdobení. Na polevu budete potřebovat:
1 bílek
150 g cukru moučka (toto množství je orientační, mě vždy spousta polevy zbyde)
1 lžička citronové šťávy

Všechny suroviny na polevu smíchejte v misce. Moje babička říká, že aby byla poleva, jak má být, musí se míchat minimálně půl hodiny. A já se bojím takovou tradici porušit, takže míchám, dokud mi neupadne ruka.

Hotovou polevou naplňte zdobicí sáčky a pusťte se do díla. Ať žije fantazie!

  





pondělí 17. dubna 2017

Variace na domácí smetanové nanuky

Jaro je tu! Konečně! Slunce, teplo, svěží vánek, barevní lidé, veselí lidé, stánky se zmrzlinami! Ale co když musíte odolat těm ledovým smetanovým dobrotám? Taky máte pocit, že váš život skončil, když už si nemůžete dojít dvakrát denně na šmoulovou nebo kindervajíčkovou? Nezoufejte, mám pro vás tipy na takové zmrzliny, že vám budou ostatní závidět. Vážně, až ochutnáte datlovou, tak po šmoulové už si ani nevzdychnete.

Suroviny na základ:
banán
bezlaktózová smetana nebo jogurt

A to je všechno, fakt.

Banán nakrájejte na kolečka a dejte zmrazit. Tuhý jej vhoďte do mixéru a zalijte smetanou nebo jogurtem. 
A teď přichází ta príma část, kdy se můžete dle libosti a fantazie vyřádit. Přidejte datlový sirup, kokos, kakao, ořechy, na kousky nakrájené ovoce, kousky hořké čokolády, arašídové máslo nebo třeba mák. Podřiďte se pro jednou vašim chutím a nechte je kouzlit lahodné a originální zmrzliny. 

Hotovou směs nalijte do forem na nanuky nebo jen do silikonové mísy s víkem a skladujte v mrazu. 
Předpokládám ale, že se tam moc dlouho neohřejí…

Tip na závěr: Před podáváním nechte nanuky lehce povalit a obalte je v rozemletých oříšcích, čokoládě, kokosu, máku, kakau, ... 



Inspirujte mne svými výrobky! J



pondělí 3. dubna 2017

Šlehačkový dort

Doma byl přebytek přezrálých banánů. Syrové už mi lezly i ušima a muffiny peču v jednom kuse. A vůbec, prostě peču v jednom kuse. Venku začíná být horko, chtělo by to něco více osvěžujícího, nepečeného, se šlehačkou a bez mléka. A byl z toho super jednoduchý a rychlý napůl pečený dort s bezlaktózovou šlehačkou. A když jsem ho dozdobila, došlo mi, že jsem si vlastně upekla dort ke svým čtvrtstoletinám.

(25 is the new 20... Said no one ever. Happy birthday to me!)

Suroviny na korpus:
½ hrnku celozrnné špaldové mouky
2 lžíce cukru
1 lžička jedlé sody
1 vejce
1/3 hrnku bezlaktózového mléka (mlékárna Kunín)
60 g másla
50 g 80% čokolády

Suroviny na náplň:
4 černající banány
2 balení 36% bezlaktózové smetany ke šlehání

Suroviny na dozdobení:
strouhaný kokos
sušené datle a hrozinky

Postup:
Máslo nakrájejte na kostky a čokoládu nalámejte. Obě suroviny dejte do misky a na 1 minutu dejte rozehřát do mikrovlnky. Tekutou směs pak důkladně promíchejte.

Ve větší míse smíchejte mouku, cukr, sodu, mléko a vejce a přidejte rozehřátou směs. Vše důkladně promíchejte a nalijte do vymazané a vysypané dortové formy.

Pečte na 160 °C cca 25 minut. Nechejte korpus vychladnout a mezitím si připravte náplň.

Rozinky a datle namočte do převařené vody a po několika minutách sceďte. Banány nakrájejte na silnější kolečka a smetanu vyšlehejte do tuha. Po vychladnutí pomažte korpus částí šlehačky, poklaďte banány a vrch opět potřete šlehačkou. Na závěr dort posypte silnou vrstvou kokosu, rozinkami a datlemi.

Dort můžete dozdobit také strouhanou čokoládou, ořechy, kakaem nebo svíčkami.

Upozornění: Dort opravdu není sladký, pro cukroholiky nutno dosladit.




pondělí 20. března 2017

Můj první quiche a záhadný lilek

Já nevěděla, jak se čte quiche (pro stejné nezasvěcence je to kiš), ajťák nevěděl, co je to lilek. Tak jsme se oba zase něčemu přiučili.

Suroviny na těsto:
100 g hladké mouky
100 g celozrnné mouky
100 g vychlazeného másla
půl lžičky soli
2 a více lžic chladné vody

Obě mouky, máslo, sůl a dvě lžíce chladné vody smíchejte a rukama vypracujte hutné těsto. Pokud se těsto hodně drobí, přidejte podle potřeby více chladné vody. Těsto zabalte do folie a nechte alespoň 2 hodiny v lednici, doporučuji ale spíše nechat jej v chladu přes noc.

Suroviny na náplň:
1 lilek
250 g Goudy
250 g zakysané smetany Free From
olivový olej
sůl, pepř
4 vejce
provensálské koření
hrst ořechů

Lilek nakrájejte na plátky, poklaďte na papírovou utěrku, osolte, opepřete a nechte jej alespoň 15 minut odstát, aby pustil přebytečnou vodu. Po čtvrt hodině jej ještě důkladně osušte papírovou utěrkou, přendejte na plech s pečicím papírem, potřete olivovým olejem a pečte několik minut na 180 °C.
Sýr nastrouhejte nahrubo a ořechy nasekejte.
V míse smíchejte vejce se zakysanou smetanou a provensálským kořením.

Jak péct:

Odleželé těsto vyválejte a přendejte do kulaté formy vystlané pečicím papírem. Propíchejte jej na několika místech vidličkou. Také bude potřeba jej něčím zatížit, jinak se při pečení vyboulí. Já jsem těsto zatížila víkem ze zapékací mísy. Můžete však na těsto dát pečicí papír a posypat jej fazolemi nebo si takto třeba upéct brambory na zítřejší oběd. Těsto pečte 15 minut na 160 °C. Poté sejměte zátěžovou vrstvu a pečte ještě dalších 5 minut.
Na upečený korpus naskládejte polovinu plátků lilku, zasypte nastrouhaným sýrem a poklaďte druhou polovinou plátků. Vrch zalijte směsí z vajec, smetany a koření a na závěr vše zasypte nasekanými ořechy.

Pečte dalších 30 minut na 180 °C.